szydełko i włoczka koloru pomaranczowego
Lekcje szydełkowania

Po pierwsze Łańcuszek i Półsłupek

Zacznijmy od podstaw

Jesteś tu, bo chcesz się nauczyć i zrozumieć Magię Szydełkowania. Ja Cię świetnie rozumiem i dlatego przygotowałam te lekcje w najprostszym możliwym języku.
Szydełkowanie jest łatwe. Tak ŁATWE! To oznacza, że każdy, ale to każdy może bez problemu się tego nauczyć. Nie ważne czy jesteś prawo czy leworęczny (jak ja) dasz radę.
Uwierz mi 😀

Pierwsze co musisz opanować to Łańcuszek, ale nie taki na szyję, który będzie się mienił w słońcu (no chyba, że użyjesz błyszczącej „włóczki” 😉 ). Ten wygląda trochę jak warkoczyk, ale zrobiony z jednej nitki za pomocą „haczyka” zwanego szydełkiem. Bez tego narzędzia, ani rusz! Po prostu się nie da i kropka.

No dobra, a włóczka? Też jest oczywiście potrzebna. Dobrze dobrana do szydełka, czyli nie za gruba, ale też nie za cienka. Łaj? A to dlatego, żeby wygodnie się dziergało. Za grubej nie przeciągniesz zbyt małym szydełkiem. Natomiast za cienka przerobiona grubym szydełkiem będzie wyglądała jak „kabaretki”. Spokojnie producent zazwyczaj daje nam znać jakie szydełko jest najlepsze, do przerobienia danej włóczki 🙂 Jeśli kupujesz pierwszy raz poproś panią w pasmanterii o odpowiednie szydełko do włóczki którą chcesz kupić. Jeśli kupujesz przez internet, przy danej włóczce powinno być zdjęcie etykiety/banderoli, tam znajdziesz symbol szydełka, a przy nim wielkość. Jeśli nie ma zdjęcia informacja powinna być w opisie. Jak już macie ten komplet możemy zacząć.

Tak, tak już przechodzimy do części praktycznej

Bierzemy nasze narzędzie do ręki 🙂 Zaczynamy od pętelki na palcu, myślę że już kiedyś taką robiłaś.
Nie? Nic nie szkodzi, jest łatwa.

W powstałe oczko wkładamy nasze szydełko. Nawijamy włóczkę od dołu bądź od góry (jak Ci wygodnie) i zgrabnym ruchem przeciągamy zahaczoną o szydełko przez pętelkę.

I tak zrobiliśmy pierwsze oczko naszego łańcuszka. Powtarzamy do uzyskania pożądanej długości. Póki się uczysz nic nie musisz liczyć.
Łatwe prawda?

To co pora na Półsłupek?

Tak – to jedyna poprawna odpowiedź 😀

Teraz gdy już umiesz Łańcuszek możesz przejść do Półsłupka. To podstawowy ścieg, czyli sposób
w jaki nawijamy włóczkę na szydełko i czarujemy 😀

Mamy łańcuszek i co teraz?
Wbijamy szydełko w drugie oczko łańcuszka (licząc od prawej)
w taki sposób, aby na wierzchu były dwie nitki, a pod spodem jedna.
Teraz nawijamy nitkę na szydełko i zwinnym ruchem przeciągamy przez oczko.


Mamy na szydełku dwie nitki.
Kolejny raz nawijamy nitkę i płynnym ruchem przeciągamy przez obydwa oczka nasze szydełko.
Sukces! Mamy pierwszy półsłupek, hurra!

Powtarzamy, aż przerobimy cały łańcuszek 😀

Chcesz zacząć kolejny rząd?
Ok
Na końcu musisz zrobić oczko łańcuszka. Odwrócić robótkę i dziergać kolejny rządek. Tutaj jest już łatwiej niż przy przerabianiu oczek łańcuszka, bo zawsze mamy u góry dwie nitki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *